ایرانی ها از پنج شنبه اینترنتی گوشت میخرند/ هر کد پستی ۳کیلو

افزایش قیمت گوشت

مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران با اعلام اینکه از پنج‌شنبه فروش گوشت‌های تنظیم‌بازاری در دو فروشگاه اینترنتی آغاز می‌شود، گفت: این دو فروشگاه اینترنتی محصولات مورد نیاز مردم را بر اساس هر کد پستی برای هرخانوار، درب منزل تحویل می‌دهند.

رضا سالمی مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران در گفتگو با  تسنیم، اظهار کرد: برای توزیع محصولات پروتئینی شامل گوشت قرمز و مرغ گرم و منجمد، طرح توزیع اینترنتی این محصولات در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: یک فروشگاه اینترنتی به‌نام به‌روزرسان در این ارتباط راه‌اندازی شده است و فروشگاه جدیدی نیز از روز چهارشنبه به‌نام یخچال راه‌اندازی می‌شود؛ با این دو فروشگاه اینترنتی، از پنج‌شنبه به مردم خدمات ارائه می‌شود تا آن‌ها بتوانند محصولات مورد نیاز خود را به‌آسودگی خریداری و آن را درب منزل دریافت نمایند.

مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران ادامه داد: دولت به‌دنبال آن است که توزیع خود را از روش سنتی موجود به‌تدریج به‌سمت توزیع اینترنتی ببرد؛ در این روش برای ارائه این محصولات کد پستی منزل دریافت می‌شود و برای هر خانواده بر این اساس سهمیه ماهانه‌ای در نظر گرفته شده است.

دلالی با گوشت قرمز دولتی

وی تصریح کرد: اخیراً در صف‌های خرید گوشت به‌نرخ مصوب، افراد زیادی هستند که به این گوشت نیازی ندارند و فقط به‌خاطر تفاوت قیمت زیادی که با بازار دارد آن را خریداری می‌کنند و در بازار آزاد می‌فروشند و از این طریق دلالی شکل گرفته است.

سالمی گفت: در این طرح جدید، دیگر یک خانواده پنج‌نفره نمی‌تواند با ۵ کد ملی ۵ سهمیه گوشت قرمز به‌نرخ دولتی را خریداری کند و تنها بر هر خانواده یک سهمیه و بر اساس کد پستی اختصاص می‌یابد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تنها گوشت قرمز گرم و منجمد دولتی در این سامانه‌های اینترنتی عرضه می‌شود، اما قرار است که به‌زودی توزیع مرغ نیز انجام شود.

سالمی گفت: قیمت هرکیلوگرم گوشت منجمد (گوساله برزیلی) ۲۹ هزار تومان، گوشت گرم حدود ۴۰ هزار تومان، اما بر اساس قطعه خریداری‌شده مانند سردست، ران و کشورِ واردشده قیمت متفاوتی دارد و مرغ ۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.

علت گرانی گوشت؟

در ایران همه از علت کمبود یا گرانی گوشت می‌پرسند و اینکه کدام نهاد مسئول آن است؟ مسئولین و کارشناسان اقتصادی برای دوبرابر شدن قیمت گوشت، عوامل متعددی را عنوان کرده‌اند.

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر، روز سه‌شنبه، نهم بهمن (۲۹ ژانویه) در نطق میان دستور مجلس به قاچاق گوشت اشاره کرد که دولت جلوی آن را نمی‌گیرد. او ضمن انتقاد از عملکرد دولت گفت: «نوع عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در مواجهه با قیمت گوشت اشتباه بوده و باید جلوی قاچاق دام مولد گرفته شود.»

وزیر جهاد کشاورزی به تازگی در یک برنامه تلویزیونی گفته “همین که هست، باید شکر کنیم”.

دام زنده در راه است

این روزها و هفته‌ها، قیمت گوشت با طلا مسابقه گذاشته است. قیمت گوشت کیلویی ۱۱۰ هزار تومان  در هفته گذشته در تهران، نرخی نبوده که مقامات دولتی انتظارش را داشتند.

علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی، سه‌شنبه، نهم بهمن (۲۹ ژانویه) به خبرگزاری ایلنا گفته بود که قیمت گوشت به ۱۱۰ هزار تومان رسیده و واردات دام زنده از رومانی به‌زودی آغاز می‌شود.

به گفته ملکی دولت قرار است روزانه ۵۰ هزار راس گوسفند زنده از رومانی وارد کند تا جلوی گرانی گوشت را بگیرد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تاکید کرده بود که با ورود گوسفندان از رومانی، گوشت ۴۰ هزار تومانی در بازار عرضه خواهد شد. واردات گوسفند زنده از رومانی اما فعلا عملی نشده است.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin