در طی بزرگترین عملیات نظامی اسراییل علیه سوریه در هفت سال گذشته، 12 نیروی سپاه پاسداران کشته شدند.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
حمله موشکی به دمشق

در سحرگاه دیروز، دوشنبه بیست و یکم ژانویه، نیروی هوایی اسرائیل در پاسخ به یک حملۀ موشکی ناموفق سپاه قدس در بلندی های جولان، انبارهای موشک و مهمات سپاه پاسداران و حزب الله لبنان و همچنین پدافند ضدهوایی ارتش سوریه را هدف حملات سنگین هوایی خود قرار داد.

رامی عبدالرحمن، رئیس سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، گفته است که در نتیجۀ این حملات پانزده جنگجوی خارجی از جمله دوازده تن از نفرات نظامی ایران کشته شدند. رامی عبدالرحمن تصریح کرده است که شش تن دیگر از کشته شدگان سربازان سوری بوده اند. رئیس سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه نتوانسته ملیت سه تن دیگر از جنگجویان خارجی کشته شده در حملات دیروز ارتش اسرائیل را اعلام کند.

اسرائیل گفته است که اهداف نظامی سپاه قدس از جمله مهمترین پایگاه لجستیکی آن در سوریه واقع در فرودگاه بین المللی دمشق، انبار مهمات، یک پایگاه آموزش نظامی و یک پایگاه اطلاعاتی وابسته به سپاه پاسداران را بمباران کرده است.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل تصریح کرد که این کشور شماری از پایگاه های پدافند هوایی ارتش سوریه را نیز بمباران کرده که کوشیده بودند هواپیماهای اسرائیلی را آماج قرار دهند.

رامی عبدالرحمن حملات دیروز نیروی هوایی اسرائیل را بزرگترین اقدام نظامی این کشور در سوریه از آغاز جنگ داخلی در این کشور طی هفت سال گذشته اعلام کرده است.

هنوز سپاه پاسداران و حکومت اسلامی ایران کمترین واکنشی به این حملات از خود نشان نداده اند، هر چند فرماندۀ سپاه پاسداران ایران، محمدعلی جعفری، هفتۀ گذشته تهدید کرده بود که حکومت تهران  اسرائیل را هدف حملات موشکی خود قرار خواهد داد. او همچنین گفته بود که سپاه پاسداران نیروها و امکانات نظامی اش را از سوریه خارج نخواهد کرد.

اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران را به پرتاب یک موشک زمین به زمین به مناطق تحت کنترل اسرائیل در بلندی های جولان متهم کرده است. ارتش اسرائیل تصریح کرده است که موشک ایرانی توسط دفاع ضدهوایی “گنبد آهنین” رهگیری و نابود شده است. در بیانیه ای که ارتش اسرائیل به همین مناسبت منتشر کرده آمده است : “دیروز یکشنبه بیستم ژانویه سپاه قدس از خاک سوریه یک موشک زمین به زمین به سوی اسرائیل پرتاب کرد.”

بیانیۀ ارتش اسرائیل تأکید می کند که با این حمله جمهوری اسلامی ایران بار دیگر به طرز انکارناپذیری ثابت می کند که قصد دارد در سوریه مستقر شود و به این ترتیب امنیت اسرائیل و ثبات منطقه را به خطر بیاندازد.

اسرائیل حضور نظامی ایران را در سوریه تهدیدی علیه امنیت خود می داند و گفته است که مانع از استقرار نظامی جمهوری اسلامی ایران در همسایگی خود خواهد شد. پس از حملات دیروز ارتش اسرائیل علیه مواضع سپاه پاسداران و متحدانش در سوریه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به رژیم اسلامی ایران هشدار داد که هیچیک از اقدام های آن را علیه اسرائیل بی پاسخ نخواهد گذاشت. وزیر اطلاعات دولت اسرائیل نیز گفت که از این پس این کشور وارد جنگ آشکار با ایران در سوریه شده است.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin