آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافربری روسی به ایران را نداد.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
سوخو 100

دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی ایران می‌گوید به دلیل عدم صدور مجوز اوفک، ورود هواپیماهای سوخو از روسیه منتفی شده و سرانجام قراردادهای خرید ناروشن است.

خبرگزاری ایلنا به نقل از مقصود اسعد سامانی می‌نویسد: «شرکت هواپیمایی ایران ایرتور اخیرا تفاهمنامه خرید ۲۰ فروند هواپیمای سوخو را به امضا رسانده بود و یک ایرلاین داخلی هم پیش‌نویس قرارداد اجاره سه فروند هواپیمای سوخو را منعقد کرده بود اما گویا فعلا به دلیل عدم صدور مجوز اوفک، ورود این هواپیماها مقدور نیست.

سوخو وعده کرده بود که برخی از قطعات آمریکایی این هواپیماها را تغییر می‌دهد تا برای فروش آنها به مجوز خزانه‌داری آمریکا نیاز نباشد. مقصود اسعدی سامانی می‌گوید سوخو نتوانست این اقدام را انجام دهد و احتمالا تغییر قطعات آمریکایی سوخو زمان‌بر باشد.

او با اشاره به این که تحریم‌های جدید از تحریم‌های قبلی سخت‌تر هستند، از برنامه شرکت‌های هواپیمایی برای خرید هواپیماهای دست دوم اما جوان خبر داده است.

تحویل هواپیماهای سوخو به ایران در حالی منتفی خوانده می‌شود که ۲۰ روز پیش‌، سازمان هواپیمایی ایران از موافقت اصولی خود با خرید این هواپیماها خبر داده بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا خرداد ۹۷ اعلام کرده بود که شرکت‌های هواپیمایی ماهان، معراج، کاسپین و پویا را تحریم می‌کند. علت این تحریم کمک این ایرلاین‌ها به حکومت جمهوری اسلامی در انتقال سلاح، نیرو و پول به متحدانش از جمله حزب‌الله لبنان عنوان شد.

دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی اذعان کرده که شرکت‌های هواپیمایی توانسته‌اند تحریم‌های عدم سوخت‌رسانی برخی از فرودگاه‌ها را دور بزنند، اما حمل سوخت مازاد را تکذیب کرده و گفته که این امر اساسا شدنی نیست.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، اکثر کشورهای اروپایی از ارائه سوخت به هواپیماهای ایرانی امنتاع می‌کنند. در فرودگاه‌های لبنان و استانبول نیز در چارچوب تحریم‌های آمریکا به هواپیماهای ایرانی سوخت نمی‌دهند.

شرکت‌های لیکوئی‌گاز، کورال اویل، توتال و دبلیو اچ الفمد، از تامین سوخت هواپیماهای ایرانی در فرودگاه‌های مختلف منع شده‌اند.

پس از توافق اتمی، جمهوری اسلامی خرید ۲۰۰ فروند هواپیما شامل ۱۰۰ بوئینگ، ۸۰ ایرباس و ۲۰ ای تی آر را نهایی کرده بود اما تا زمان خروج آمریکا از برجام، تنها ۱۶ هواپیما از جمله ۳ ایرباس دریافت کرد.

دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی ایران، خبر داده که شرکت‌های هواپیمایی از دولت بابت انجام پروازهای غیراقتصادی حدود هزار و ۳۰۰میلیارد تومان طلب داشتند که بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان آن هنوز پرداخت نشده است. به گفته او ایرلاین‌ها پیشنهاد کرده‌اند این مطالبات با بدهی آنها به شرکت فرودگاه‌ها و شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی تهاتر شود.

تحریم‌های جدید آمریکا بیش از همه، ادامه حیات شرکت‌های هواپیمایی کوچک ایران را به خطر انداخته‌اند. هوشنگ صدیق، مدیرعامل سابق شرکت هواپیمایی زاگرس قبلا گفته است: «شرکت‌های هواپیمایی کوچک ایران تنه دو گزینه پیش رو دارند یا ادغام یا ورشکستگی.»

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

(OFAC مخفف Office of Foreign Assets Control ) دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا است و زیر مجموعه ایست از اداره کل خزانه داری فدرال آمریکا (U.S. Department of the Treasury ) و لیستی دارد از نام کشورها، افراد و بانکها و شرکتهای ممنوعه یا محکوم شده توسط OFAC بنام (SDN List ) که دایمأ در حال تغییر است. sdn مخفف( Specially Designated National, SDN) است.

برای معاملات و ارسال و دریافت‌های ۱۰ هزار دلار به بالا، و یا پول‌های کمتر اما به دفعات مکرر، باید از این اداره مجوز اوفک دریافت شود. برای درخواست این مجوز، و یا برای روشن شدن مسئله، افراد یا شرکتها باید با ارسال یک نامه کوتاه و دقیق از این اداره تقاضای مشورت و استعلام یعنی کنند که حدودأ بعد از ۶ ماه یا بیشتر (بسته به نوع موضوع و میزان وجه مورد تقاضای متقاضی جهت اخذ جواز اوفک) از این اداره جواب میگیرند.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin