ترامپ بودجه نظامی ۷۱۶ میلیارد دلاری آمریکا را امضا کرد

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
دونالد ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در یک مراسم نظامی در پایگاه فورت دروم ایالت نیویورک، لایحه بودجه 716 میلیارد دلاری وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) برای سال مالی 2019 را که پیشتر به تصویب کنگره رسیده بود، امضا کرد.

وی در جریان سخنرانی خود در مراسم امضای بودجه نظامی 2019 آمریکا گفت: «این بودجه قدرت تخریبی لازم را که جنگجویان آمریکایی برای پیروزی سریع و قاطع در هر درگیری بدان نیاز دارند در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.»

ترامپ ادامه داد: با اختیارات جدیدی که تصویب شد، قدرت و اندازه ارتش خود را با افزودن هزاران نیروی جدید، بیشتر می‌کنیم. همچنین تانک‌ها و هواپیما‌ها و کشتی‌های در حال فرسوده شدن را با پیشرفته‌ترین و مرگبار‌ترین فناوری‌ها که تاکنون ساخته شده‌اند، جایگزین می‌کنیم و امیدواریم به اندازه‌ای قدرتمند باشیم که نیازی به استفاده از آن‌ها را نداشته باشیم، ولی اگر مجبور باشیم، کسی شانسی در برابر ما نخواهد داشت.

وی افزود: «این‌ها شامل ۱۳۵ تانک جدید و زیبای ام.۱. آبرامز، ۶۰ نفربر برادلی و بیش از ۳ هزار وسیله سبک تاکتیکی برای تیم زرهی رزمی ارتش خواهد بود. بالگرد‌های بلک هاوک و آپاچی‌های جدید که بهترین‌های دنیا هستند، برای گارد ملی ارتش در نظر گرفته شده است. ۷۷ فروند جنگنده تهاجمی اف-۳۵ که پنهان کار نیز هستند و بهترین در دنیا به شمار می‌آیند، تامین می‌شود، بودجه کامل ۲۱ برنامه بمباران راداری، ۱۳ کشتی جنگی رزمی جدید و پشتیبانی از جمله کلاس چهارم ناو‌های هواپیمابر و ۳ کشتی رزمی ساحلی تامین شده است. تامین مالی نوسازی زرادخانه اتمی ما بسیار اهمیت دارد، ما به روز رسانی بسیار عمده‌ای در دفاع موشکی خود انجام خواهیم داد. ما پول زیادی برای زرادخانه اتمی خود خرج می‌کنیم، کسی حتی نزدیک به آن هم نخواهد بود و امیدواریم هرگز مجبور به استفاده از آن نشویم.»

مجلس نمایندگان ایالات متحده، بندی در قانون بودجه دفاعی آمریکا گنجانده بود که بر اساس آن رئیس جمهور برای استفاده از نیروی نظامی علیه ایران نیاز به مجوز داشت در نسخه نهایی این بند حذف شده است.

رابرت ریچ، استاد دانشگاه برکلی آمریکا، در واکنش به امضای بودجه 716 میلیارد دلاری پنتاگون از سوی ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: «حتی اگر بودجه 2019 پنتاگون را نصف کنیم، بودجه نظامی آمریکا هنوز بیشتر از مجموع بودجه نظامی چین، روسیه، ایران و کره شمالی است. زمان آن است که ما به جای نظامی‌گری، برای مردم خودمان سرمایه‌گذاری کنیم.»

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin