مینو محرز :کووید ۱۹ عصب را نشانه گرفته است

ووید ۱۹ عصب را نشانه گرفته است

طی آخرین اخبار تعداد کثیری از مردم به علت از دست دادن حس بویایی و چشایی راهی بیمارستان‌ها شدند که اغلب این افراد از استان گیلان، تهران و قم بودند؛ شهر‌هایی که از نظر شیوع کووید ۱۹ در وضعیت قرمز به سر می‌برند.
در همین رابطه مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی درباره اپیدمی از دست دادن حس بویایی مردم به «جهان‌صنعت» گفت: ابتدا مردم باید آرامش خود را حفظ کنند زیرا استرس سیستم دفاعی بدن را برای مقابله با این ویروس ضعیف می‌کند. مورد بعدی باید دانست جمجمه هر انسانی از چهار اعصاب لامسه، چشایی، بویایی و شنوایی تشکیل شده است. همچنین اپیدمی از دست دادن حس بویایی در افراد یکی از علائم بالینی کووید ۱۹ است که به دلایل عصبی این اتفاق رخ می‌دهد. این ویروس سیستم عصب بویایی و چشایی فرد را درگیر می‌کند. حال مشخص نیست ویروس کرونا چرا استثنائا بر اعصاب چشایی و بویایی تمرکز دارد. البته امکان دارد نشانه‌ای از بیماری آنفلوآنزا باشد.

وی افزود: البته معلوم نیست این علائم به صورت عصبی و نادر در افراد بروز می‌کند تا شروع بیماری کووید ۱۹ باشد یا خود بیماری که به صورت خفیف بر فرد ظاهر شده است. هنوز به طور قطع نمی‌توان درباره آن اظهارنظر کرد، اما امکان دارد هنگامی که فرد بهبود پیدا کند تمام حس‌های او هم به روال عادی بازگردد. این ویروس به هر سلولی که بخواهد می‌تواند رخنه کند. فقط مختص به مکان‌های مرطوب بدن مانند دهان نیست ولی علاقه وافر آن سلول ریه و قلب است.
محرز گفت: البته باید دانست که این کروناویروس به همان صورتی که مطرح شده است به فرد دیگر انتقال می‌یابد اما علائم بالینی آن در هر فرد متفاوت است. در ضمن اینکه می‌گویند نوع جهش‌یافته کووید ۱۹ در ایران انتشار می‌یابد کاملا اشتباه است. این ویروس دقیقا از همان نوع ویروس کشنده‌ای است که در ووهان به وجود آمد. آنان هم با چنین مواردی مواجه شدند. متخصص بیماری‌های عفونی درباره شیوع نمونه جهش‌یافته کروناویروس در ایران گفت: به‌طور قطع و یقین انواع آن را تفکیک‌وار اعلام جهانی نکردند. تنها علائم شایع آن را به طور رسمی توضیح دادند. در صورتی که این ویروس در بدن هر فرد متفاوت بروز می‌کند، یکی با علائم تب و سرفه خشک، دیگری با مختل شدن حس بویایی و چشایی و حتی در فردی بدون علائم ظهور می‌کند. در حال حاضر ایران در پیک اپیدمی است و بروز علائم متفاوت در افراد کاملا عادی است. حال چون پزشکان به تازگی با آن مواجه شدند این‌گونه اعلام رسمی می‌کنند وگرنه موضوع حادی نیست زیرا بعد از مدتی فرد بهبود می‌یابد. گرچه در دوران پیک بیماری هیچ دور از انتظار نیست که در چند روز آینده با علائم متفاوت دیگری از این ویروس رو‌به‌رو شویم.
وی افزود: مردم همچنان اصول بهداشت فردی را رعایت کنند و حتی‌الامکان از خانه‌های خود خارج نشوند تا سلسله شیوع این ویروس پاره شود. به طور حتم مشخص نیست این بیماری را چه زمانی شکست خواهیم داد.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin